Úvod » Ledové víno

Ledové víno

Ledová vína se skvěle hodí k našim paštikám, proto jsme pro Vás vybrali vína z kolekce exkluzivních vín vinařství Heger v Rakousku.

Vinařství Heger se nachází v Poysdorfu, v srdci rakouské vinařské oblasti „Weinviertel“. Tento mikroregion čítá 16.000 ha vinohradů a je největší souvislou vinařskou oblastí Rakouska. Obrázek krajiny dotváří kultura vína a romantické sklepní uličky. Vinařství Heger bylo v písemných pramenech poprvé zmíněno v roce 1759 a od té doby je rodinným majetkem, který je spravován s péčí odpovídající tomuto statutu.

Ledové víno patří mezi přívlastková vína. Je vyráběno specifickým způsobem, kdy se hrozny sbírají, až když venkovní teplot klesne na – 7 – 8°C a zmrzlé se následně i lisují. Tato technologie zaručuje jeho bohatou, plnou chuť, daní za vysokou kvalitu moštu (minimální cukernatost je 27 ° NM) je nízká výlisnost pouze kolem 20 %. Po velmi pomalém kvašení má víno poměrně nízký obsah alkoholu, většinou kolem 8 – 9 % alkoholu a vyšší obsah kyselinek.
Zatímco u nás bylo ledové víno mezi přívlastková vína zařazeno až při novelizaci vinařského zákona v roce 2000, Rakousko patří mezi jeho tradiční výrobce. Vhodné jsou pro něj pozdní odrůdy, jako např. Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Sauvignon a Veltlínské zelené.